Het ‘veilige opnamepercentage’ per looptijd en verdeling
De hoogste opname in het eerste jaar, als percentage van het startvermogen, die in elk startjaar tot het einde had gereikt. Vanaf het tweede jaar stijgt het bedrag met de inflatie.
Na Duitse belasting
| Aandelen / obligaties | 20 jaar | 25 jaar | 30 jaar | 35 jaar | 40 jaar |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 % / 0 % | 4,0 % | 3,4 % | 3,1 % | 2,9 % | 2,8 % |
| 80 % / 20 % | 4,5 % | 3,7 % | 3,4 % | 3,2 % | 3,1 % |
| 60 % / 40 % | 4,9 % | 4,1 % | 3,7 % | 3,5 % | 3,4 % |
| 40 % / 60 % | 5,2 % | 4,4 % | 4,0 % | 3,7 % | 3,6 % |
| 20 % / 80 % | 5,6 % | 4,6 % | 4,2 % | 3,9 % | 3,7 % |
Voor belasting
| Aandelen / obligaties | 20 jaar | 25 jaar | 30 jaar | 35 jaar | 40 jaar |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 % / 0 % | 4,1 % | 3,5 % | 3,3 % | 3,1 % | 3,0 % |
| 80 % / 20 % | 4,7 % | 4,0 % | 3,7 % | 3,5 % | 3,4 % |
| 60 % / 40 % | 5,2 % | 4,4 % | 4,1 % | 3,9 % | 3,8 % |
| 40 % / 60 % | 5,6 % | 4,8 % | 4,5 % | 4,2 % | 4,1 % |
| 20 % / 80 % | 6,1 % | 5,2 % | 4,8 % | 4,5 % | 4,3 % |
30 jaar in detail
Naast het percentage dat in elk startjaar had gereikt: het percentage dat in negen van de tien startjaren had gereikt, dat van het middelste startjaar en het startjaar met het laagste percentage — na Duitse belasting.
| Aandelen / obligaties | In elk startjaar, voor belasting | In elk startjaar, na belasting | In negen van de tien startjaren | Middelste startjaar (mediaan) | Krapste startjaar |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 % / 0 % | 3,3 % | 3,1 % | 4,4 % | 7,0 % | 1961 |
| 80 % / 20 % | 3,7 % | 3,4 % | 4,5 % | 6,9 % | 1961 |
| 60 % / 40 % | 4,1 % | 3,7 % | 4,6 % | 6,7 % | 1961 |
| 40 % / 60 % | 4,5 % | 4,0 % | 4,6 % | 6,2 % | 1961 |
| 20 % / 80 % | 4,8 % | 4,2 % | 4,5 % | 5,8 % | 1961 |
Hoe vaak had een vast percentage gereikt?
Over 30 jaar, na Duitse belasting: in hoeveel van de 40 startjaren de opname tot het einde had gereikt.
| Aandelen / obligaties | 3,0 % | 3,5 % | 4,0 % | 4,5 % | 5,0 % |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 % / 0 % | 40 van 40 | 39 van 40 | 37 van 40 | 33 van 40 | 31 van 40 |
| 80 % / 20 % | 40 van 40 | 39 van 40 | 38 van 40 | 36 van 40 | 31 van 40 |
| 60 % / 40 % | 40 van 40 | 40 van 40 | 38 van 40 | 36 van 40 | 31 van 40 |
| 40 % / 60 % | 40 van 40 | 40 van 40 | 39 van 40 | 37 van 40 | 31 van 40 |
| 20 % / 80 % | 40 van 40 | 40 van 40 | 40 van 40 | 34 van 40 | 30 van 40 |
Zo is gerekend
Gegevens: Duitse aandelen als totaalrendement met herbelegde dividenden uit een wetenschappelijke gegevensreeks (1954 tot 2013), daarna de rendementen van een DAX-ETF. Tienjarige Duitse staatsobligaties uit de rentes van een statistiekbureau, berekend als obligatie met een vaste coupon. Inflatie volgens de consumentenprijsindexen van statistiekbureaus. Gemeenschappelijke periode: juni 1956 tot september 2026.
Berekening: voor elk startjaar loopt vanaf januari de echte volgorde van de maanden. Elke maand wordt een vast bedrag opgenomen dat elk jaar met de inflatie van dat verloop stijgt; eens per jaar wordt teruggezet naar de doelverdeling. Gezocht wordt het hoogste bedrag dat tot het einde had gereikt — het ‘veilige opnamepercentage’ is het kleinste daarvan over alle startjaren. Berekend met dezelfde rekenkern als de Monte-Carlosimulatie in de rekenwijze ‘Echte startjaren’.
Belasting: Duitse bronheffing (Abgeltungsteuer) met solidariteitstoeslag van 26,38 %, zonder kerkbelasting; gedeeltelijke vrijstelling van 30 % op het aandelendeel; spaarvrijstelling van € 1.000 per jaar; voorafbelasting (Vorabpauschale) met de basisrente van 3,2 % (2026). De opnames zijn netto: er wordt zoveel verkocht dat het bedrag na belasting aankomt. Startvermogen: € 500.000.
Grenzen van de studie
- Eén land: Duitse aandelen en obligaties hebben zich anders ontwikkeld dan een wereldwijd gespreide portefeuille. Met een wereldwijde portefeuille waren de percentages anders geweest.
- Het belastingrecht van nu voor alle jaren: de bronheffing bestaat sinds 2009, de gedeeltelijke vrijstelling en de voorafbelasting sinds 2018 — er is gerekend alsof ze altijd golden. Verschuivingen bij de jaarlijkse herbalancering zijn zonder belasting gerekend.
- Geen kosten: rekening- en fondskosten zijn niet afgetrokken; met kosten waren de percentages lager.
- De aandelenrendementen van 1977 tot 2000 bevatten het toenmalige vennootschapsbelastingkrediet (ongeveer 1,4 procentpunt per jaar); de obligatierentes vóór 1972 berusten vermoedelijk op het gemiddelde rendement van uitstaande obligaties.
- Een terugblik, geen voorspelling: de cijfers laten zien wat in het verleden had gereikt — niet of een percentage in de toekomst reikt.
Gegevens om te downloaden
Het percentage van elk startjaar voor alle verdelingen en looptijden, voor en na belasting, als CSV-bestand. De resultaten vallen onder de licentie CC BY 4.0: je mag ze vrij gebruiken met bronvermelding.
Citeervoorstel: Paperball Finance (2026): ‘Veilig opnamepercentage’ voor beleggers in euro — na Duitse belasting, stand 25 okt 2026, https://www.paperball.finance/be/nederlands/research/safe-withdrawal-rate
Vragen over het ‘veilige opnamepercentage’
Wat is het ‘veilige opnamepercentage’?
Het deel van het startvermogen dat je in het eerste jaar had kunnen opnemen — daarna elk jaar verhoogd met de inflatie — zonder dat de portefeuille vóór het einde leeg was geweest. ‘Veilig’ betekent hier: in elk startjaar uit het verleden, niet gegarandeerd voor de toekomst.
Geldt de 4-procentregel ook voor beleggers in euro?
De regel komt uit Amerikaanse gegevens over 30 jaar zonder belasting. Met 60 % Duitse aandelen en 40 % staatsobligaties had 4,0 % over 30 jaar na Duitse belasting in 38 van 40 startjaren gereikt; 3,7 % had in elk startjaar gereikt.
Hoeveel verlaagt de belasting het opnamepercentage?
Afhankelijk van verdeling en looptijd met 3 % tot 14 % van de waarde. Belast worden winsten bij verkoop en de voorafbelasting; de spaarvrijstelling verzacht dat, sterker bij een kleiner vermogen.
Hoe vaak wordt de studie bijgewerkt?
Eens per jaar, in januari, als het vorige jaar volledig in de gegevens staat. Elk jaar komt er per looptijd een startjaar bij.